EU štítky

Know-how Bezpečnost Snímač tlaku EU štítky Úspora PH


Od 1. listopadu 2012 vstoupilo v platnost nařízení EU č. 1222/2009 o požadavcích na označování pneumatik automobilů. Štítek pneumatiky se vztahuje na všechny nové pneumatiky vyrobené po 1. červenci 2012. Štítky by měly koncovým zákazníkům pomoci identifikovat a porovnat důležité výkonové charakteristiky: brzdné chování za mokra, hluk a spotřebu paliva.

reifenlabel.png


 1. Spotřeba paliva 

Spotřeba paliva závisí v zásadě na vozidle a jízdních podmínkách. Pokud je vozidlo plně vybaveno pneumatikami třídy A ve srovnání s třídou G, je možné snížit spotřebu až o 7,5%. Rozdíl může být vyšší u užitkových vozidel.

Příklad (osobní pneumatiky)

 spotřeba paliva.jpg

 3. Přilnavosti za mokra

Účinnost závisí hlavně na vozidle a jízdních podmínkách. V případě úplného brzdění lze brzdnou dráhu zkrátit až o 30%, je-li vozidlo plně vybaveno pneumatikami třídy A na rozdíl od pneumatik třídy G. U „normálního“ automobilu s rychlostí 80 km / h může být brzdná dráha na průměrné protiskluzové trati až o 18 m kratší.

Příklad (osobní pneumatiky)
 
přilnavost za mokra.jpg


 4. Hluk odvalování/emise hluku 

Všechny pneumatiky musí vyhovovat limitu hluku; čím méně černých pruhů, tím je pneumatika tišší. Hodnota vnějšího hluku odvalování pneumatiky je uvedena v decibelech. Je třeba poznamenat, že vnější hluk odvalování pneumatiky nekoreluje vždy s hlukem v interiéru vozidla.

III.gif Piktogram se třemi černými pruhy znamená, že vnější hluk pneumatiky překračuje limit hlučnosti platný od roku 2016.

II.pngPiktogram se dvěma pruhy označuje pneumatiky, které jsou již pod limitem platným od roku 2016.

I.pngPiktogram s jedním pruhem označuje pneumatiky, které jsou pod limitem platným od roku 2016 o další 3 dB.